Projekt ,, Kuchcikowo"

PROJEKT ,,KUCHCIKOWO”

,,Jeśli chcemy żeby dzieci chętnie i zdrowo jadły - pozwólmy im samodzielnie te posiłki przygotować: dotknąć produktów w pierwotnej postaci, powąchać, posmakować, pokroić, rozdrobnić. A potem przygotować z nich pyszne danie i na koniec zjeść ze smakiem.”

Integralną częścią projektu jest nauka kultury jedzenia: aranżowania stołu, podawania posiłków, wspólnego zasiadania do stołu, kulturalnego jedzenia, sprzątania po posiłku - bez niepotrzebnego rygoru, ale z zachowaniem zasad dobrego wychowania.”

Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Jakość jedzenia, jego rodzaj i prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym- min. otyłości u dzieci.

Przyzwyczajenia żywieniowe ulegają obecnie szybkim zmianom i nie są to zmiany w dobrym kierunku. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych już od przedszkolaka.